A glükozamin természetes anyag, tengeri állatok kitinpáncéljából állítják elő. Érdekesség, hogy az új zélandi taréjos zöld kagylónak több mint 13% a glükozamin tartalma.
Támogatja a súrlódásnak kitett ízületi szövetek működését és a porcszövetek újraképződését.
A szövetek sejtjei nem tapadnak szorosan egymáshoz,köztük sejtközötti tér található, ezt a teret támasztószövet tölti ki,mely a rugalmas rostokból és a glükozaminból áll.
A rugalmas rostok keresztül-kasul futva térhálós szerkezetet hoznak létre, az adott szövetféleség vázát alkotja. Ennek a tárhálónak az üregeit töltik ki a glükozaminok, az összetett cukor- és fehérjemolekulák, a proteoglykánok.
Minden glükozamin molekula 2-3 vízmolekulát köt magához, így alakulnak ki a sejt közötti vízterek, melyekben gyakorlatilag "úszkálnak" a funkcionális sejtek.
A glükozaminnak nemcsak statikai szerepe van, hanem az anyagcsere-folyamatban mint tápanyag is részt vesz, így egy része folyamatosan elhasználódik. A glükozamint a szervezet saját maga nem állítja elő, elengedhetetlenné válik rendszeres pótlása.
A glükozamin a legtöbb táplálékban megtalálható kis mennyiségben, igazán gazdag forrást a tengeri eredetű élelmiszerek jelentenek, azon belül is a kagylók.
Egy hazai vizsgálatba 163 térdartrózisos beteget vontak be. Akik glükozamin-szulfát kezelésben részesültek, azoknál kilenc hónap után lényegesen enyhült a fájdalom, mellékhatás pedig nem lépett fel.
Itt kell megemlítenünk, hogy a méltán népszerű chia mag rendkívül sok hasznos tépanyagot (antioxidánst, esszenciális zsírsavat) tartalmaz.